Radyo TimeRadyo Time

Alanya Belediyesi gıda güvenliği ve hijyen için Unilever Food Solutions ile iş birliği başlattı

Güvenilir Eller Gıda Güvenliği Online Eğitim Programı kapsamında, Alanya Belediyesi ve Unilever Food Solutions arasında örnek bir iş birliği başladı. İlk kez bir yerel yönetimle iş birliği yapılan projede, Alanya bölgesinde turizm ve yeme-içme sektöründen meslek birliklerine online gıda güvenliği eğitimi verilecek.
Bu haber 136 kere okunmuş.28 Şubat 2018, Çarşamba - 11:04

 Alanya Belediyesi ve Unilever Food Solutions’ın gerçekleştirdiği Gıda Güvenliği iş birliğinde, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya ve İran Genel Müdürü Önder Arsan’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, konuşmaların ardından imza töreni düzenlendi. 

 Unilever Food Solutions, 2016 yılında TNS Araştırma Şirketiyle gerçekleştirdiği ‘Türkiye Şef Araştırması’na katılan şeflerin % 80’inin ‘Gıda Güvenliği’ alanında eğitim almayı en öncelikli ihtiyacı olarak tanımladı. Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle Türkiye’nin ilk ve tek online gıda güvenliği eğitim-sertifika programı ‘Güvenilir Eller’ Projesi bu ihtiyacın ardından 2016 yılında başlatıldı. Amaç, online platform üzerinden Türkiye genelindeki tüm şeflerin bu eğitim içeriğine kolayca ulaşmasını sağlamak.

 Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya ve İran Genel Müdürü Önder Arsan, Alanya Belediyesi ile gıda güvenliği için yerel yönetimlere örnek olacak bir iş birliğine başladıklarını vurgulayarak şunları söyledi; “Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle Türkiye’nin ilk ve tek online gıda güvenliği eğitim-sertifika programı olarak 2016 yılında başlattığımız ‘Güvenilir Eller’ Projesinde, yaklaşık iki yıllık dönemde 25.000’i aşkın şef online ‘gıda güvenliği’ eğitimlerine başlarken, 16.000’den fazlası Gıda Güvenliği Derneği onaylı sertifikasını aldı. Sektörümüzün gelişimi ve mutfak ekiplerinin standartlarını yukarı taşımak için duyarlı atılan her adım ve desteği çok önemsiyoruz. Bugün Alanya Belediyesi için gıda güvenliği hedeflerinin turizmin kalbi olan Alanya’da yukarıya taşınması adına bir araya geldik. İnanıyorum ki ilk kez Alanya Belediyesi ile başlattığımız bu iş birliği diğer belediyelere de örnek olacak ve projenin Türkiye geneline taşınmasına katkı sağlayacak”

 Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, konuşmasında projenin detaylarını konuklara anlatırken eğitim programlarına Alanya’dan ilgi beklediklerini söyledi. Saner; “Güvenilir Eller projesi, şeflerde gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratmayı ve bilgi açığını kapatmayı hedefleyen online bir eğitim programı. Bu eğitim için Gıda Güvenliği Derneği olarak 5 ayrı modül oluşturduk: Çapraz Bulaşma, Fiziksel ve Kimyasal Tehlikeler, Temizlik, Üretim Güvenliği ve HACCP uygulamaları. Alanya bölgesinden de eğitimlere ilgi olmasını bekliyoruz”

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya’nın yıllık 2.5 milyondan fazla turist ve 300.000’e yaklaşan nüfusu ile her mevsim canlı bir sosyal hayatının olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu; “Şehrimizde‘ev dışı tüketim alışkanlıkları’ hususunda yüksek beklentilere sahip Alanyalılar söz konusu ‘’Gıda Güvenliği ve Hijyen’’ olduğunda son derece titizdir. İşletmelerimiz ve şeflerimiz ise beklentiyi karşılayabilmek için sürekli olarak kendilerini revize etmekte ve öncü adımlarla kalite değerlerini yükseltmek istemektedir. Ne yazık ki hızlı bir temponun hüküm sürdüğü hizmet sektöründe her bir çalışanın eğitim almasını sağlamak kolay değildir. Bu gerçekten yola çıkarak ‘’Güvenilir Eller Projesi’’ sektörün ihtiyaçlarına cevap veren bir sistem olarak ilgimizi çekmiştir.”

 Başkan Yücel, mutfakta pişen yemeğin tadı kadar kalite ve servisinin de önemli olduğuna değinirken konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “İlçemizde topyekun bir eğitim seferberliğine başlayarak bir ilki başlatmış olmanın mutluluğuyla bugün toplanmış bulunmaktayız. İnanıyorum ki Unilever Food Solutions ve Gıda Güvenliği Derneği ile başlattığımız iş birliği, değerli proje paydaşlarımız tarafından da desteklenerek şehrimizde kalitenin çıtası bir üst noktaya taşınacaktır”

 Projeye destek veren Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokancılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası, Alanya Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği, Altınkepçe Turizm ve Aşçılar Derneği,  Alanya Yiyecek ve İçecek Yöneticileri Derneği yöneticilerine kurumlarına özel hazırlanan plaketleri verildi. Her bir kurum için eğitim programına katılmaları sağlayacak özel kodlar sunuldu.

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki