Radyo TimeRadyo Time

Alanya Kalesi mimari eser listesine yer almadı

Alanya Kalesi'nin jüri tarafından seçilen en iyi 100 mimari eser listesine girememesi ALTAV Yönetim Kurulu Şükrü Cimrin ve birçok vatandaş tarafından şaşırtıcı karşılandı.
Bu haber 336 kere okunmuş.21 Ağustos 2017, Pazartesi - 17:23

 Hürriyet Gazetesi En İyi 100 Mimari Eser Listesi yayınladı. 100 kişilik seçkin jüri üyeleri Alanya Kalesi'ne listede yer vermedi. 'Göbeklitepe'den Günümüze' parantezinde Antik Çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemini kapsayacak şekilde seçimler yapıldı. Büyük jüriyi oluşturan 100 kişiden sadece İlber Ortaylı'nın 20 eserlik listesinde Alanya Kalesi Selçuklu Mimarisini temsil etmesi sebebiyle 17. eser olarak önerildi, ama asıl 100 eserlik listeye giremedi. Alanya'dan Sultaneli Sitesi de başka bir jüri üyesi tarafından önerildi.

 ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin listeyle ilgili bir açıklama yaptı. Cimrin, "İstanbul Manifaturacılar Çarşısı ve İstanbul Hilton Oteli'nin bile listeye girmiş olması ilgi çekici ki bu çağdaş yapıların listede olmasına etki eden ince detayları, özellikleri ve çözümlemeleri var. Yine de iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım ve Alanya Kalesi'nin sadece bir jüri üyesi tarafından önerilmesinin eksikliğini kendimizde arayalım.

 Bu minvalde Alanya Kalesi'nin Dünya Kültür Mirası Listesine girmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oluyor. Bu hedefe umarım bir an önce ulaşırız. Her ne kadar alıngan bir Alanyalı gibi eleştirsek de hazırlanan 100 eserlik liste izlenmeye ve tek tek görülmeye değer. Her birinin ayrı bir hikayesi var" dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Cumhurbaşkanı kim olsun?
 
haber yazılımı: buki