Radyo TimeRadyo Time

Altınbeşik turist sayısını ikiye katladı

Doğal güzellikleriyle film platolarını andıran Altınbeşik Mağarası Milli Parkı'na gelen turist sayısı 2017'de önceki yıla göre yaklaşık iki kat artarak 26.000’e yükseldi.
Bu haber 29 kere okunmuş.20 Ocak 2018, Cumartesi - 16:34

 Türkiye'nin en büyük yeraltı gölüne sahip olan İbradı İlçesindeki Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, turistlere her mevsim farklı güzellikte görsel şölen sunuyor.

 Çevresindeki doğal güzelliklerin yanı sıra su üstünde botlarla gezilebilen Altınbeşik Mağarası'nın içindeki birbirinden ilginç sarkıt ve dikitler dikkati çekiyor.

 Son yağışlarla mevcut seviyesinden 2 metre daha yükselen mağaranın içindeki su, beslediği Manavgat Çayı'nda oluşturduğu çağlayanlarla görsel şöleni katmerliyor.

 Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin verilerine göre Altınbeşik Mağarası Milli Parkı'nı 2016 yılında 13.000 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. 2017'de bu rakam, 26.000 civarına erişti, turist sayısı ikiye katlanmış oldu.

 İbradı'ya 7, ürünlü köyüne 4 kilometre uzaklıkta olan ve iki katlı beyaz traverten oluşumlardan meydana gelen Altınbeşik Mağarası'nın sadece 250 metrelik bölümü görülebiliyor.

 Antalya Büyükşehir Belediyesi İbradı Koordinatörü Serdar Çavuşoğlu, Altınbeşik Mağarası'na gelen turist sayısındaki yüzde 100'lük artışın sevindirici olduğunu, tanıtımlarla bu sayısıyı artırmayı planladıklarını söyledi.

 Altınbeşik'in Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü büyük yeraltı gölü mağarası olduğunu, bu bilginin dahi turizm hareketliliği anlamında bir cazibe unsuru taşıdığını belirten Çavuşoğlu, buraya gelen turistin, mevsimsel olarak yeniden geldiğini aktardı.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
ALTSO Başkanı kim olmalı?
 
haber yazılımı: buki