Radyo TimeRadyo Time

Antalya 3. Etap Raylı Sistem için sandık başına gidiyor

Büyükşehir Belediyesi 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi, 5 Kasım Pazar günü (yarın) 23 mahallede halkın onayına sunuluyor. Normal bir seçim disiplininde gerçekleştirilecek referandumda vatandaşlar gizli kabinlerde 08.00-17.00 saatlerinde oylarını kullanabilecek. Vatandaş “evet” derse projeye yılbaşında ilk kazma vurulacak.
Bu haber 394 kere okunmuş.04 Kasım 2017, Cumartesi - 12:26

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 5 Kasım Pazar günü halk oylamasına sunulacak olan 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin son bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. Teomanpaşa, Mehmet Akif Ersoy, Sütçüler, Gündoğdu, Kuzeyyaka ve Gazi Mahallesi’ni kapsayan toplantıya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 

 Raylı sistemin dünyanın en modern çağdaş konforlu toplu ulaşım sistemi olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Bizim 2004 senesinde benim ilk belediye başkanlığım döneminde vatandaşlarımıza verdiğimiz bir söz vardı. Kepez Antalya’nın arka bahçesi olarak kalmayacak. Antalya’nın ön bahçesinde ne varsa, Kepez’de de olacak, Kepez de Antalya’nın ön bahçesi olacak demiştim. İşte şimdi görüyorsunuz, altyapısıyla – üstyapısıyla, çağdaş toplu ulaşım sistemleriyle, akıllı şehir donanımlarıyla Kepez’imiz çok farklı bir noktaya doğru gidiyor” diye konuştu. 

 Yaklaşık 700 milyon TL’lik bir yatırımı Kepez’e kazandıracaklarını hatırlatan Türel şu ifadeleri kullandı; “Bugün 23 kilometreden ibaret olan ve 23 mahallemizin içinden geçen raylı sistem hattımızın proje maliyeti 700 milyon Türk Lirası civarında. Bizden önceki dönemde bir 5 sene Antalya maalesef bir reklam arası yaşamıştı. 2004-2009’a baktığınızda 11 tane katlı köprülü kavşak yapmıştık. 11 kilometre 1.Etap raylı sistem projemizi tamamlamıştık. Bu dönem 2014 seçimlerinde 19 tane katlı köprülü kavşak sözü vermemize rağmen sözümüzü tutamadık, şuana kadar 28 tane kavşak tamamladık. Daha da yapacaklarımız var. Antalya’nın ilk dört katlı, 2 kilometre uzunluğundaki en büyük kavşağını da bu yılın sonunda tamamlamayı hedefliyoruz.”

 Türel şöyle devam etti; “Biz bu hizmetleri yapıyorken en büyük gücümüz sizlerin desteği. Biz bu desteği arkamızda gördüğümüz müddetçe durmak yok, yola devam diyoruz. Bu dönem takdir edersiniz çıraklıktan ustalığa terfi etmiş bir belediye başkanı olarak bu büyük projelerimizi halkımıza sormadan gerçekleştirmiyoruz. Biz projelerimizi, çalışmalarımızı şehrin geleceğini kurtarmak için, çocuklarımız için geleceğimiz için yapmalıyız.”

 5 Kasım günü gerçekleşecek oylamadan olumlu sonuç çıkması halinde raylı sistemin geçeceği güzergahı Başkan Türel şöyle anlattı; “Güzergahımız Varsak depolama alanından başlıyor, Süleyman Demirel Bulvarı’ndan Sakarya Bulvarı’na dönüyor, kapalı pazarı geçip yer altına batıyor. Eksi iki kottan Dumlupınar Bulvarı’na dönüyor, yeniden yüzeye çıkıyor. Tıp Fakültesi, Adliye,  Akdeniz Üniversitesi Kampusu’nun girişinden sola dönerek Eğitim Araştırma Hastanesine geliyor, buradan da Antalya Müzesi’ne kadar hattımızı uzatarak eski nostalji hattımızla Işıklar’a kadar uzanıyoruz.”

 Nostalji hattının tek hattan çift hatta çıkarılacağını ifade eden Türel, “Tek hat olarak çalışan nostalji hattımızı da çift hatta çıkaracağız. Geliş ve gidiş ayrı olacak. Böylece Kepez’den bindiğinizde ver elini Kepez Belediyesi, ver elini Otogar, Tıp fakültesi, Eğitim Araştırma Hastanesi, ver elini Müze, Işıklar, Aksu, Expo ver elini Antalya diyoruz. Bir tek aktarmayla, en konforlu araçlarla toplu ulaşımda istediğiniz yere ulaşabileceksiniz. Sizin desteğiniz bizim en büyük gücümüz” şeklinde konuştu. 

 Halk oylamasının tam bir seçim disipliniyle gerçekleştirileceğini söyleyen Türel, şu bilgileri verdi; “Seçim kurullarından seçmen listelerini alıyoruz, sandık başına gelen vatandaşlarımız kimliklerini ibraz ediyorlar. İmza karşılığı oy pusulalarını alıyorlar, gizli kabinde seçimde nasıl oy kullanıyorsanız oylarınızı atıyorsunuz ve saat 17.00’den sonra bir resmi devlet memuru, muhtarımız ve azası bir de sivil görevliden oluşturacağımız sandık kurulları siz vatandaşlarımızın huzurunda şeffaf bir şekilde sandıkları açacak, sayımı yapacak ve kayda geçirecek. Siz bize durmak yok diyorsanız, biz de yola devam diyoruz.”

 Oylamaya en çok katılım gösteren mahallede referandumun ardından bir yemek organizasyonu planladıklarını belirten Türel konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Dün karar verdik, burada açıklayalım, katılım oranı hangi mahallede en yüksek çıkarsa o mahalleye bir teşekkür yemeği için geleceğiz.  Mahallelerimizden en yüksek katılım hangisinde olur bilmiyorum ama bu da tatlı bir rekabet oluşturur diye düşünüyoruz. Vereceğiniz destek ile 3.Etap Raylı Sistem Projemizin Antalya’mıza hayırlı ve uğurlu olacağına olan inancımı ifade ediyorum.” 

 5 Kasım’da gerçekleşecek olan oylamada; Teomanpaşa Mahallesi Fatma Nur Çelik Ortaokulu’nda. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Şerife Turan İlköğretim Okulu’nda. Sütçüler Mahallesi Ali Rıza Altıntaş Ortaokulu’nda, Gündoğdu Mahallesi, Gülgün Nihat Ömür İlköğretim Okulu’nda, Kuzeyyaka Mahallesi Şahinevler Ortaokulu’nda ve Gazi Mahallesi sakinleri de Metin Çiviler Anadolu Lisesi’nde oylarını kullanabilecekler. 

Diğer mahalleler için oy kullanım yerleri ise şöyle;  Atatürk Mahallesi Atatürk Anadolu Lisesi, Ayanoğlu Mahallesi Sakarya İlköğretim Okulu, Demirel Mahallesi Ekrem Yazaroğlu İmam Hatip Lisesi, Emek Mahallesi General Şadi Çetinkaya İlköğretim Okulu, Fabrikalar Mahallesi Ersoy İlkokulu, Fevzi Çakmak Mahallesi Şehit Kasım Esmer İlköğretim Okulu, Kanal Mahallesi Mimar Sinan İlköğretim Okulu, Karşıyaka Mahallesi Perihan Esat Aral Ortaokulu, Kültür Mahallesi Kültür İlköğretim Okulu, Varsak Karşıyaka Mahallesi İsmail İltemir İlkokulu, Yeni Mahalle, Yenimahalle İlköğretim Okulu, Yeni Emek Mahallesi Abdülkadir İlköğretim Okul, Yenidoğan Mahallesi Kepez İmam Hatip Lisesi, Yeşiltepe Mahallesi Veysel Karani Cami yanındaki Park, Zafer Mahallesi Hüseyin Ak İlköğretim Okulu, Bayındır ve Meltem Mahallesi Emel Sevgi Taner İlköğretim Okulu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki