Radyo TimeRadyo Time

“Arakan’da zulmün bitmesi için çaba sarf ediyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arakan için BM eski Genel Sekreteri ve Arakan Danışma Komisyonu Başkanı Kofi Annan ile telefonda görüştüğünü belirterek, “Neler yapılması gerektiği hakkında raporları da o hazırladı. New York’ta genel kurul zamanında orada İslam Zirvesinin liderleri ve diğer bazı ülkelerin liderleri genel sekreterle beraber bir araya gelecek. Bu işi kökten çözmemiz lazım, bu işe çözüm bulmamız lazım ki bir daha zulüm olmasın” dedi.
Bu haber 229 kere okunmuş.03 Eylül 2017, Pazar - 13:53

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bayramın ilk gününde Antalya’da Ak Parti İl Başkanlığı önünde partililerle bayramlaşma törenine katıldı.

 Somali Yatırım ve Ulaştırma Bakanı Ali Hassan Mohammed, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Atay Uslu ve Hüseyin Samani’nin de katıldığı bayramlaşma töreninde, vatandaşlara hitap eden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin gelecekteki hedeflerinden bahsetti, Arakan’daki zulüm olayına değindi.

 Arakan’da yaşanan zulümle ilgili Türkiye’nin diğer İslam ülkelerinden daha çok duyarlı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Biz sadece İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Zirve Başkanı olduğumuz için değil, bizim de yüreğimiz yandığı için Somalili kardeşlerimizin, Arakanlı kardeşlerimizin yanında oluyoruz.. İnsani yardımda bu sene Amerika’yı da geçeceğiz. Biz bunları karşılamak zorundayız. Biz susarsak hiç kimse konuşmaz. Biz duymazsak herkes sağır olur. Biz görmezsek herkes kör olur. İşte bu kutlu yolculuğun misyonu bu” diye konuştu.

 Arakan’da zulmün bitmesi için çaba sarf ettiklerini de belirten Çavuşoğlu, Arakan konusu hakkında BM eski Genel Sekreteri ve Arakan Danışma Komisyonu Başkanı Kofi Annan ile telefonda görüştüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok sayıda devlet başkanıyla telefonda görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Dün gece Endonezya, Bangladeş ile bugün Türkmenistan, Özbekistan ve Ermenistan’la görüştü. Ben de biraz önce Kofi Annan ile görüştüm. Çünkü Özel Temsilci ve Komisyonun Başkanı. Neler yapılması gerektiği hakkında raporları da o hazırladı. Bu işi kökten çözmemiz lazım, bu işe çözüm bulmamız lazım ki bir daha zulüm olmasın. Oraya da insani yardımlarımızı götürüyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yardım miktarı 70 milyon doları aştı. Ama oradaki yaşam şartları bir insanın yaşayacağı şartlar değil. Böyle açık evi hapishanesi olmaz. Dolayısıyla bu işe köklü bir çözüm bulacağız ve inşallah bir zirve yapacağız. New York’ta genel kurul zamanında orada İslam zirvesinin liderlerini ve diğer bazı ülkelerin liderleri genel sekreterle beraber bir araya gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi bu. Bu sabah da talimat verdi; çalışmalara başladık. İnşallah bir çözüm bulacağız, bulmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Cumhurbaşkanı kim olsun?
 
haber yazılımı: buki