Radyo TimeRadyo Time

Aslan balığı tehlike oluşturmuyor

Akdeniz Ürünleri Su Ürünleri Fakültesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, aslan balığının insanlar için bir tehlike oluşturmadığını söyledi. Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ise "Antalya'da yaptığımız dalışlar sırasında Alanya'da aslan balığını görüntüledik” diye konuştu.
Bu haber 193 kere okunmuş.09 Temmuz 2017, Pazar - 13:47

 Akdeniz Ürünleri Su Ürünleri Fakültesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, aslan balığının insanlar için bir tehlike oluşturmadığını söyledi.

 Gökoğlu, yaptığı açıklamada, Indo-Pasifik kökenli balıklardan aslan balığının son yıllarda Akdeniz kıyılarında da görülmeye başladığını dile getirdi. Bu balıkların yaşam alanlarının kayalıklar ve mağaraların kuytu yerleri olduğuna dikkati çeken Gökoğlu, bu türün çok yaygın olmadığını nadir olsa da görüldüğünü ifade etti.

 Zehirli olan balığın insanlar için tehdit oluşturmadığını vurgulayan Gökoğlu, "Aslan balığı kayalıklarda yaşadığı için plajlarımızda herhangi bir tehlike yok. Risk oluşturmuyor. Herkes sağlıklı şekilde denize girebilir. Yıllardır su altına dalan ve akademik çalışmalar yapan biri olarak ailemle denize rahatlıkla giriyorum" dedi.

 Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ise 30 yıldır su altında fotoğraf ve video çektiğini belirtti. Ceylan, "Antalya'da yaptığımız dalışlar sırasında Alanya'da aslan balığını görüntüledik. Bu tür birçok tür gibi Akdeniz'e geçiş yaptı. Birçok zehirli türler var. Deniz balıklarının bir kısmında zehir olma nedeni insanoğluna zarar verme içeriği değildir. Her canlının kendini koruma gibi içgüdüsü var. Bu balıkların plaj bölgelerinde görülme ihtimali neredeyse hiç yok. İnsanlardan kaçıyor. Alanya'daki balığı görüntülemek için biz peşine düştük. Bizim için sevimli bir tür" şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki