Radyo TimeRadyo Time

Bu meyve her derde deva

Alanya’da 300 yıllık geçmişi olan ve çiftçilerin son yıllarda ekonomik değerini fark ederek satışını yoğunlaştırdığı dikenli incir, her derde deva özellikleriyle dikkat çekiyor.
Bu haber 630 kere okunmuş.26 Ağustos 2017, Cumartesi - 13:23

 Halk arasında Hint inciri, frenk inciri,  mısır inciri, babutsa, pabuç inciri, kaynanadili, kürek yemişi gibi olarak da bilinen ve Alanya'da yaklaşık 300 yıllık geçmişi olan dikenli incirin hasat zamanı başladı.

 Dikenli olması nedeniyle hasat sırasında özel bir dikkat gerektiren bu meyve, genellikle sabah  erken saatlerde toplanıyor. İlçenin birçok bölgesinde kendiliğinden yetişen ve halk tarafından bolca tüketilmesinin yanı sıra ekonomik katkı da sağlayan bu meyve, şifa veren özellikleriyle de dikkat çekiyor.

 Bu meyvenin Alanya'da yoğun olarak yetiştiğini ifade eden Alanya  Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, bu meyvenin  15-16. yüzyıllarda akdeniz  bölgesine yayılmış olduğunu ve o tarihlerde genel krallar arasında hediye olarak kullanılan bir meyvenin olduğuan dikkat çekti.

 “Bu meyveyle ilgili bakanlık tescil çalışmalarına başladı” diyen Musluoğlu,  “Diken ve dikensiz 2 tür olarak Alanya'da yetişiyor.  Ticari boyutta dikensiz çeşitler daha ön plana çıkıyor. Dolasıyla dikensiz çeşitler fazlalaştıkça ilçeye bir ekonomik katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki