Radyo TimeRadyo Time

Çavuşoğlu Almanya’yı uyardı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Almanya'ya verdiği 'Adil Öksüz' notası hakkında yaşanan sürece dair detayları paylaştı.
Bu haber 302 kere okunmuş.23 Ağustos 2017, Çarşamba - 13:55

 Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TRT Haber'de gündemi yorumladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya'nın Türkiye karşıtı tutumu anlayamadıklarını ifade etti.

 Çavuşoğlu, “Almanya'ya Adil Öksüz'ün ülkelerinde görülmesiyle ilgili araştırma istediğimize dair nota vereceğiz. Bize karşı takındıkları tavır yanlış. Şu andaki alman Cumhurbaşkanına sordum. Bilelim dedik, Türkiye'nin size karşı tarihte bir düşmanca tavrı var mı yok. Sizin neden bize düşmanca tavrınız var diye sorduk. Almanya'nın Türkiye'ye ilgisi devam ediyor. Bizde alman karşıtlığı yok” dedi.

 “Olağanüstü hal uygulamasını biz 16 yıl önce kaldırdık” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Biz o kötü uygulamalara dönmek istemeyiz. Avrupa Birliği’ne girmek için büyük çaba verdik, reformlar yaptık. Sonuç ne oldu? Sadece 17 fasıl açabildik. Bizimle birlikte aday olanların neredeyse hepsi üye oldu” dedi.

 “Türkiye-AB ilişkileri süreci tek başlı bir şey değildir. Avrupa'daki yeni gelişen İslamofobik akımlar durdurulamıyor. Avrupa'ya şöyle diyoruz: "Bizimle açık konuşun, almayacaksanız söyleyin, boşuna bu sürece devam etmeyelim" diyoruz.

 “Konya nato üssüdür. Burada Almanya'nın bir mevcudiyeti var. Buraya gelebilirsiniz dedik” şeklinde konuşan Çavuşoğlu, “G20'den sonra biraz erteleyelim dedik. Daha sonra Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımın onayıyla bu konuda olurumuzu verdik. 8 Eylül'de alman milletvekilleri Konya'daki NATO üssüne gelecek” dedi.

 Çavuşoğlu, “Kıbrıs'ta çerçevesi belli olan parametrelerle çözümü destekledik. Nasıl bir çözüm istediğimizi belirttik. BM çatısı altında görüşmeler oldu, 6 tane fasıl var. 4 fasılda yaklaşımlar oldu, özellikle son iki fasılda bir sonuca bağlamak istedik. Bu konuda neler yapabileceğimizi söyledik, kırmızı çizgilerimizi belirttik. Orada herkes gördü ki Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC çözümü isteyen taraf oldu. Ancak Kıbrıs Rum Kesimi ve garantör ülke olarak Yunanistan çözüm istemedi. Çünkü onlara göre orada kendi bir devletleri var. Mutabakata vardıkları konularda bile geri adım atmaya başladılar” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Cumhurbaşkanı kim olsun?
 
haber yazılımı: buki