Radyo TimeRadyo Time

Çek üreticiler yeniden piyasaya sürecek

Alanya'ya 1950'li yıllarda giren ve şehrin sembollerinden biri haline gelen 'Jawa' motosikletlerin 2017 modeli yolda. Alanya Araştırmacısı Oğuz Korum, Alanya'da Jawa kullanımının tarihçesine ilişkin çok çarpıcı bilgiler verdi.
Bu haber 415 kere okunmuş.02 Haziran 2017, Cuma - 14:32

 Alanya'da kullanımı halen çok yaygın olan 'Jawa' motosikletler, 2017 model yeni 'Jawa 350' ile geri dönüyor. Jawa markası, Çek üreticiler tarafından yeniden piyasaya sunulmaya hazırlanıyor. Bir zamanlar oldukça popüler olan Jawa, yeni ürününde de geleneksel tasarımını kullanmaya devam ediyor.

 Kapsamlı değişiklikler yapılan motosiklet, Euro 4 standartlarına uygun hale getirilmiş. Motor 350 CC ve 26 HP gücünde. Yeni jawa, bu gücü ve 4 vitesli şanzımanı ile birlikte 120 km/saat hıza çıkabiliyor. 

 Yeniden tasarlanan bu motosiklette Honda motorunun kullanıldığı bildirildi. 2017 Jawa 350'de elektronik yakıt enjeksiyonu ve ABS de bulunuyor. Henüz piyasaya sürülmediği için, yeni Jawa'nın fiyatı bilinmiyor. 

 Alanya'da Jawa kullanımının tarihçesine ilişkin bilgi veren Araştırmacı Yazar Oğuz Korum, "1950'li yılların ortalarına doğru, Alanya'nın o yıllardaki tozlu yollarında boy göstermeye başladı. Çekoslovak Efsanesi Jawa motosikletlere Alanyalılar, kendi deyimleriyle 'Gara Cava' ismini verdiler. Bu ismi vermelerinin sebebi de, bu motosikletlerin güçlü olmalarıydı. Yani sadece binmek anlamında değil, yük taşıma amacını da ifade etmek bağlamında bu isim takılmıştı. Bu motorlar, Alanya'dan götürülen un çuvalı gibi ağır yükleri, Dim Köylerinin tozlu, topraklı yollarında bile rahatça taşıyordu. Bu motorlara rağbet o kadar arttı ki, 60'lı yılların ortalarına doğru girilirken Alanya'da bu motosikletlerin satış mağazaları açılmaya başlandı. İlk açanlardan biri de Merhum Hüseyin Koçak'tı. Sevada ismiyle açtığı dükkanında, Jawa motosikletlere rağbet çok fazlaydı, hatta birkaç ay sonrasına bile satış sözleşmesi yapılıyordu.

 70'li yıllara girildiğinde Jawa motosikletlerin normal dizaynından farklı, Alanyalıların 'üçbuçuklu' dediği çift silindirli Jawa'lara da rağbet oldukça fazlaydı. Özellikle beyaz renkli, çift silindirli Jawa'ların motor sesindeki ritm çok beğeniliyordu. Jawa'nın en son serisi de 1979'da üretilmişti. Ondan sonra çeklerin bu efsane motorunun fabrikasının kapandığını duymuştum. Türkiye'de yapılan çeşitli araştırmalarda, Jawa motosikletlerin en çok kullanıldığı şehrin Alanya olduğu ortaya çıkmıştı. Bu yüzden Jawa, Alanya ile özdeşleşti”

-Haberin videosu için tıklayın! 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
ALTSO Başkanı kim olmalı?
 
haber yazılımı: buki