Radyo TimeRadyo Time

Cilt problemlerine dikkat

Antalya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nurhal Mercan Bozkurt cilt lekeleri hakkında açıklamada bulundu. Uzm. Dr. Nurhal Mercan Bozkurt, en sık rastlanan cilt problemlerinin güneş lekeleri olduğunu dile getirdi.
Bu haber 191 kere okunmuş.07 Eylül 2017, Perşembe - 14:14

 Güneş lekeleri oldukça yaygın bir problemdir. Güneşin zararlı etkilerine bağlı olarak en sık rastlanan cilt lekeleri çiller, gebelik lekeleri, solar lentigo ve melazmadır. Melazma türü lekeler genellikle 20’li yaşlardan itibaren ve sıklıkla yüz bölgesinde görülen iki taraflı ve simetrik, kahverenkli, keskin, düzensiz sınırlı lekelerdir. 20-40 yaş arası kadınlarda ve koyu tenli kişilerde daha sık görülür. Olguların yüzde 90’ı kadın, yüzde 10’u erkektir.

 Dermatoloji Uzmanı Dr. Nurhal Mercan Bozkurt, “Yaz günlerini yaşadığımız şu günlerde uzun süreler güneş ışınlarına maruz kalmaktayız. Cilt lekeleri, deriye rengini veren ve pigment ismi verilen partiküllerin bölgesel birikimidir. Bu lekeler, herhangi bir fiziksel rahatsızlık oluşturmasa da kişide dış görünüşü etkilediğinden kozmetik ve psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Geliştirilen son teknolojiler sayesinde güneşin zararlı etkilerinden kolayca kurtulmak mümkün. Genellikle beyaz tenlilerde güneş ışınlarından koruma özelliği bulunan kremlerin kullanılmaması ya da daha çabuk bronzlaşabilmek için düşük faktörlü kremlerin tercih edilmesi sonucunda ciltte kahverengi lekeler oluşmakta ve bu lekeler kalıcı olmaktadır” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki