Radyo TimeRadyo Time

Dalış turizmi için sahil güvenlik gemisi batırıldı

Alanya’da sahil güvenlik komutanlığı'na 45 yıl hizmet veren 'TCSG 127' adlı gemi dalış turizmi için törenle batırıldı.
Bu haber 208 kere okunmuş.16 Ekim 2017, Pazartesi - 13:43

 Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait 'TCSG 127' adlı geminin batırılması amacıyla tören düzenlendi. Geminin batırılacağı açık denize teknelerle gidilerek yapılan törene sahil güvenlik komutanları, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, Antalya Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile Antalya ve Alanya protokolünden isimler katıldı. 

 Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevlendirmek üzere 1969 yılında Gölcük Taşkızak Tersanesi'nde kızağa konan 40 metre uzunluğundaki TCSG 127 isimli gemi 1971 yılında göreve başladı. Gemi sırasıyla; Samsun, Bartın, Amasra ve Antalya'da görev yaptı ve ardından 1 Kasım 2016'da görev süresini tamamladı. Görev süresinin dolmasıyla tekrar kızağa alınan geminin, Antalya Deniz Ticaret Odası ile Antalya Valiliği organizasyonuyla dalış turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı. Resif oluşumu ve dalış turizmini geliştirmesi amaçlanan gemi Alanya Kalesi'nin de bulunduğu yarımadanın Aşıklar ve Fosforlu Mağarası'nın açıklarında belirlenen yerde saat 14.30'da batırıldı. 

 Birçok tekneyle takip edilen törende İstiklal Marşı eşliğinde batırılan gemi denizin derinliklerine gömülürken izleyiciler tarafından alkışlandı. Batması için içine yaklaşık 40 ton beton dökülen gemi Akdeniz'in yaklaşık 27 metre derinliğine gömüldü. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki