Radyo TimeRadyo Time

Güneş gözlüğü ile göz sağlığınızı yaz aylarında da koruyun

Güneşin etkisinin artmaya başladığı yaz aylarında ultraviyole ışınları, kuvvetlenerek gözlerimizi tehdit edebilecek seviyelere ulaşıyor.
Bu haber 303 kere okunmuş.30 Haziran 2017, Cuma - 12:40

 Zararlı UV ışınları, gözlerde yavaşça ilerleyen ve ciddi sonuçlar doğurabilen hasarlara yol açabiliyor. Dünyagöz Antalya'dan Op. Dr. Birgi Sönmezer, özellikle yaz döneminde güneş gözlüklerinin kullanımının önemi, bu sayede önüne geçilebilecek rahatsızlıklar ve güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler paylaşıyor.

 Yaz aylarında UV ışınlarına maruz kalan kişilerde, katarakt, makula dejenerasyonu ve gözün beyaz kısmının kalınlaşması gibi rahatsızlıklar oluşabileceğini belirten Op. Dr. Sönmezer, “Yaz aylarında herkesin dikkatli olması gereken UV ışınları konusunda çocuklar, yaşlılar ve açık göz rengine sahip kişilerin ekstra önlemler alması gerekebiliyor. Güneş ışınlarının gözlerde oluşturabileceği negatif etkilerin önüne geçilebilmesi için, özellikle güneş gözlüklerinin kullanılması büyük önem taşıyor. Güneş gözlüğü kullanımı sayesinde, güneş ışınları sebebiyle oluşabilecek katarakt, retinanın zarar görmesi ve makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor. Aynı zamanda güneş gözlüğü kullanımı sayesinde, güneş altında gözleri kısmaktan dolayı oluşabilecek kırışıklıkların da engellenmesi mümkün.” diyor.

 Güneş gözlüğü seçiminin de çok önemli olduğunu belirten Op. Dr. Sönmezer, “Güneşin yaydığı UV ışınları göremez veya hissedemezsiniz. Ufak dozlarda D vitamini takviyesi sağlasalar dahi, yazın dikleşen açı ile gelen bu ışınlar yüzünden cilt yanıkları, cilt kanseri ve gözlerde problemler oluşması oldukça büyük bir olasılık. Güneş gözlüğünü seçerken, fiyat ve markadan önce, satılan ürünün özelliklerini okumak gerekiyor. Bu gözlüklerin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı %100 koruma sağlaması, gözlerimizin korunduğundan emin olmamız için olmazsa olmaz yegâne özelliktir. Bu özelliğe sahip olmayan gözlükler, gözlerin bu ışınlara maruz kalmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda, gözlüklerin yüzünüze tam oturduğundan emin olmanız gerekli. Yüze tam olarak oturmayan bir gözlük, UV ışınlarının aradan sızmasına ve gözlerde olumsuz etkilerin oluşmasına yol açabilir. UVA ve UVB korumasının önemli olmasının bir başka sebebi ise, koyu renkli gözlükler takıldığı anda, göz bebeklerinin refleks olarak ışığı rahat seçebilmek için genişliyor olması. Koyu camlı bir gözlük, eğer UV ışınlarına karşı tam koruma sağlamıyorsa, genişleyen göz bebekleri bu ışınlara daha fazla maruz kalacak ve olumsuzlukların oluşma şansı artacaktır. Bu sebepten dolayı güneş gözlüklerinde öncelikle UVA ve UVB ışınlarının tam olarak engelleniyor olması ve yüze oturması aranılacak özellikler arasında en önemlileridir.” şeklinde konuşuyor.

 Özellikle trafiğe çıkacak sürücülerin güneş gözlüğü seçiminin önemli olduğunu belirten Op. Dr. Sönmezer, “Trafikte kullanılacak güneş gözlüklerinde, çerçeve yapısı ve çerçevenin görüş alanını kısıtlamıyor olması büyük önem taşıyor. Görüş alanını kısıtlayan güneş gözlükleri, kaza olasılığının büyük oranda artmasına yol açabilir. Aynı zamanda gözlük camının koyuluğu, ne kadar görülebilir ışığın gözlere ulaşacağını belirler. Araştırmalar, pembe, mavi ve yeşil renkte lenslerin, trafik ışıklarının doğru okunmasını engellediğini ve trafikte kullanılmaması gerektiğini ortaya koyuyor. Renk olarak araçlarda kullanılabilecek en güvenli renkler ise, diğer renkler ile karışma olasılığı bulunmayan gri ve kahverengidir. Ayrıca polarize camların da parlamaları engellemesinden dolayı sürücüler tarafından tercih edilmesi sürücüler için faydalı olacaktır. Güneş gözlüğü seçiminde bu özelliklerin aranması ve tercihin bu doğrultuda yapılması sayesinde, kaza riski azalırken, gözlerde de istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasının önüne geçilebilir.” diyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
ALTSO Başkanı kim olmalı?
 
haber yazılımı: buki