Radyo TimeRadyo Time

İlçe Tarım’dan ilk 6 ayda rekor denetim

Alanya Kaymakamlığı, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2017 yılı içerisinde ilk 6 aylık süreçte 2.557 gıda işletmesini denetledi.
Bu haber 235 kere okunmuş.27 Temmuz 2017, Perşembe - 13:40

 Alanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, gıda denetimleri ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, gıda denetçilerinin 12 ay boyunca tüm gıda işletmelerini denetlediklerini belirterek, özellikle yaz sezonunda denetimleri daha da sıklaştırdıklarını ifade etti.

 Turistik  işletmeler, oteller, kafeler, barlar, restoranlar, pastaneler, fırınlar, kasaplar ve gezinti tekneleri gibi birçok işletmeyi denetlediklerini belirten Rüzgar, 6 ay içerisinde 2.557 adet gıda denetimi yaptıklarını söyledi. Rüzgar, “Denetimlerimizi biz bakanlığımızın ‘Çiftlikten Sofraya’  politikasını göz önüne alarak gerçekleştiriyoruz. Üretimden başlayarak satışa kadar olan tüm aşamalarda denetimimizi yapmaktayız. İlk 6 aylık süreçte toplam 106  farklı üründen numune aldık. Bunların 87 tanesi olumlu, 19 tanesi olumsuz çıktı. Bu denetimler sonucunda 9 gıda işletmesine 25.669 TL idari para cezası uyguladık” dedi.

 İşletmelere yapılan denetim sonucundaki olumsuzluğa göre idari para cezası uyguladıklarını, gerekirse işletmeyi üretimden men cezası verdiklerini söyleyen Rüzgar, alkol denetimlerine de son hızla devam ettiklerini söyledi. Rüzgar, alkol denetimleri ile ilgili rakamları da kamuoyu ile paylaştı: “Şu ana kadar polisimiz ve jandarmamız ile 616 işletmemize alkol denetimi yaptık. Bu denetimlerimiz sıkça devam ediyor. Alkol denetimlerimiz esnasında ise 102 farklı üründen alkol numunesi aldık. Bunların 83 tanesi olumlu çıkarken, 19 numunemiz olumsuz çıktı. Olumsuz numune bulunan işletmeler hakkında idari para cezası uyguladık ve yasal işlem başlattık” dedi.

 Turizm sezonu başlamadan önce tüm işletmelere yönelik  bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirten İlçe Müdürü Rüzgar, bu toplantıların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi. ALO Gıda 174 Şikayet Hattı’nın da aktif olarak çalıştığını belirten İlçe Müdürü Rüzgar, “2017 yılının ilk 6 ayında ALO Gıda 174 Şikayet Hattına 111 adet ihbar geldi. Bu ihbarlar sonucu 4 işletmeye ceza uyguladık. Bize vatandaşlarımızdan gelen şikayetleri anında değerlendiriyoruz ve olumsuz bir durumla karşılaştığımızda işletmeye para cezasını kesiyoruz” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki