Radyo TimeRadyo Time

Katı Atık Tesisi İnşaatı devam ediyor

Alanya’nın kanayan yarası haline gelen katı atık tesisi sorununu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel çözdü. 30 yıldır Alanya’nın gündeminde olan ancak bir türlü çözülemeyen katı atık bertaraf tesisi projesinin temeli Ekim 2017’de atıldı. 4 aydır devam edilen çalışmalar neticesinde tesisin inşaatında önemli mesafe kat edildi.
Bu haber 211 kere okunmuş.26 Mart 2018, Pazartesi - 12:06

Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi hızla yükseliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye’ye örnek çevreci projelerinden biri olan Atık Değerlendirme,  Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi yaklaşık 70 milyon TL’ye mal olacak. Ayrıca tesiste sadece Alanya’nın değil, Gazipaşa, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ilçelerinin evsel katı atıklarının bertarafı da gerçekleştirilecek.

 Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi kapsamında; günlük bin ton çöp kapasiteli mekanik ayırma tesisi, 420 ton kapasiteli biyometanizasyon tesisi, 4 Megavat güce sahip enerji üretim tesisi, 200 ton kapasiteli kompost tesisi, 10 ton kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisleri kurulacak. Alanya’nın çöpünü altına çevirecek tesis, hem çöp sorununu ortadan kaldıracak hem de kent ekonomisine katkı sağlayacak.
 
 Entegre atık yönetim modeli şöyle çalışacak;  Atıklar sahaya kabul edildikten sonra mekanik ayırma tesisine yönlendirilecek. Ayrıştırmaya tabi tutulan atıklar cinslerine göre geri kazanılabilir atıklar, biyobozunur atıklar ve bakiye olarak ayrılacak. Biyobozunur atıklar biyometanizasyon tesisine, geri kazanılabilir atıklar ilgili geri dönüşüm firmalarına yönlendirilecektir. Tıbbi atıklar sterilizasyon işlemi sonrasında düzenli depolama alanına yönlendirilecek. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki