Radyo TimeRadyo Time

Sedre Köşkü Avcılık Müzesi oluyor

Demirtaş Mahallesi’nde Sedre Çayı’nın kenarında bulunan köşk yapısının turizme ve ilçenin kültürel mirasına kazandırılması için çalışmalar başladı.
Bu haber 269 kere okunmuş.05 Mayıs 2017, Cuma - 14:02

  Alanya’nın Demirtaş Mahallesi’nde Sedre Çayı’nın kenarında bulunan köşk yapısının turizme ve ilçenin kültürel mirasına kazandırılması için çalışmalar başladı. 

 Yaklaşık 800 yıllık Sedre Köşkü'nün 'Avcılık Müzesi' olarak turizme kazandırılması hedefleniyor. Projelendirme çalışmaları sırasında Alanya Müze Müdürlüğü kontrolünde ilk olarak arkeolojik kazı çalışmaları yapıldıktan sonra köşkün restorasyon projesi hazır hale getirildi. 

 Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderilen projenin onaylanması ile ihaleye çıkarılarak restorasyon çalışmalarına başlandı.

 Çalışmaları yerinde inceleyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Köşkün “Avcılık Müzesi” olarak kullanılmak üzere Alanya Belediyesi’ne 2 yıl süreli ön tahsisinin gerçekleştirildiğini belirtti. 

 İlçede bulunan tarihi yapıları koruyarak gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirten Başkan Yücel, “Koruma kurulu tarafından projenin onaylanmasının ardından ihalesini gerçekleştirdik. Şu an onarım çalışmaları başladı. Antalya Valiliği tarafından katkı payından da ödeneğin ayrıldığı restorasyon çalışması bittikten sonra tarihi köşkü 'Avcılık Müzesi' olarak turizme kazandıracağız. Müzede günümüze kadar kullanılan her türlü av malzemesi teşhir edilecek. Burayı koruyup restore ederek, gelecek nesillerimize ve kültür turizme kazandırmak istiyoruz. Av köşkü gibi tarihimize ışık tutan eserleri ayağa kaldırmak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki