Radyo TimeRadyo Time

Türk Gazeteciler Özbekistan’da

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in 25 Ekim 2017 tarihinde Türkiye’ye düzenleyeceği resmi ziyareti öncesinde Türk medya mensuplarından oluşan bir heyet, Özbekistan’ın başkenti Taşkent ve tarihi Semerkant şehirlerinde üst düzey yetkililerle görüştü, tarihi ve turistik bölgeleri ziyaret etti.
Bu haber 214 kere okunmuş.23 Ekim 2017, Pazartesi - 12:27

 Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı talepleri doğrultusunda, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliği koordinasyonunda gerçekleşen görüşmeler kapsamanda basın mensupları Senato Başkanı Svetlana Artıkova, Türkiye ile ilişkilerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Camşid Koçkarov, Turizme Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Aziz Abduhakimov ve İslam Medeniyeti Merkezi Müdürü Şaazim Minovarov ile bir araya geldi.

 Görüşmelerde, BYEGM Enformasyon Dairesi Tanıtım ve Raporlama Birim Sorumlusu Recep Karagözlü, Özbek yetkililere BYEGM tarafından 15 Temmuz gecesi hain darbeciler tarafından bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yıkılan duvarlarından düşen mermer parçalarıyla hazırlanan kartlardan takdim etti. Türkiye’ye FETÖ ile mücadelede tam destek verdiklerini belirten Senato Başkanı Artıkova, Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması temennisiyle hediyeyi kabul ettiğini belirtirken, Koçkarov, 15 Temmuz’da darbecilerin başarıya ulaşmasını engelleyen en önemli faktörün halk olduğunun altını çizdi.

 Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye’ye yaklaşık 20 yıl sonra gerçekleşecek ve büyük önem atfedilen ziyaret kapsamında Türk basın mensuplarına Türkiye-Özbekistan ikili ilişkileri, karşılıklı ticaret, turizm ve yatırımlar konusunda detaylı bilgi sunuldu.  

 TRT’nin yanı sıra Hürriyet, İHA ve A Haber’den gazetecilerin yer aldığı Türk basın heyeti ayrıca tarihi Semerkant şehrinde Amir Timur Türbesi, Registan Meydanı, Bibi Hanım Mescidi, Al Buhari Türbesi, Uluğbek Rasathanesi’nin de aralarında bulunduğu tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki