Radyo TimeRadyo Time

Türkiye Arakan zulmüne sessiz kalmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yarın yaklaşık 123.000 Arakanlı Müslümanın geçiş yaptığı Bangladeş'e gideceği açıklandı.
Bu haber 228 kere okunmuş.05 Eylül 2017, Salı - 13:48

 Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yarın 25 Ağustos'tan bu yana ordu ve budist milliyetçilerin saldırısı altındaki Arakan Müslümanlarının Myanmar'dan geçiş yaptığı Bangladeş'e gideceği açıklandı.

 Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin yaptığı açıklamaya göre Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 11. gün itibariyle 123.000’i geçtiği belirtilirken, bölgeye yarın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu giderek, temaslarda bulunacak.

 Çavuşoğlu, bugün erken saatlerde Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmud Ali ile bir de telefon görüşmesi yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Bangladeşli Mevkidaşı ile Arakan’da Müslümanlara yönelik katliamları ve Arakanlı Müslümanların son durumunu ele aldı. Bu arada Bakan Çavuşoğlu, Arakan’da son dönemde Müslümanlara yönelik artan katliamlarla ilgili yoğun bir diplomasi çalışması yürütüyor.

 Çavuşoğlu, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile de Arakan’daki Müslümanların durumunu görüşmüştü.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki