Radyo TimeRadyo Time

Vali talimatı verdi

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla, nüfusu 100.000’in üzerindeki belediyelere kadın konukevlerinin açılması ve işletilmesine ilişkin toplantı yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Vali Münir Karaloğlu, konuyla ilgili çalışmalara derhal başlanılmasını istedi.
Bu haber 76 kere okunmuş.29 Ocak 2018, Pazartesi - 14:08

 Nüfusu 100.000’in üzerinde olan yerleşim yerlerinde kadın konukevi açılmasına ve işletilmesine ilişkin toplantı Antalya Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Vali Karaoğlu’nun başkanlık ettiği ve nüfusu 100.000’in üzerinde olan ilçelerden konuyla ilgili yetkililerin hazır bulunduğu toplantıda, konuya ilişkin çalışmaların hızlandırılması kararlaştırıldı. 

 Son dönemde bazı haberleri izlemeye dayanamadığını dile getiren Vali Karaloğlu, "Her akşam mutlaka bir yerde kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve çocuklara karşı şiddetin olduğu garip bir toplum olmaya başladık" dedi. Özellikle 2010 yılından bu yana kadına karşı şiddetle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışmalarıyla çok sayıda çalışma ve mevzuat alt yapısının tamamlanmış olduğunu belirten Karaloğlu, buna rağmen kadına karşı şiddette geriye gidilmediğini aksine bu tür vakaların sayısının arttığını vurguladı.

 Vali Karaloğlu; “Yapılan çalışmalara rağmen kadın cinayetlerinin Türkiye’de de Antalya’da da azalmadı. Bu surunu uzun vadede eğitimle çözülebiliriz. Maalesef, bu bütün toplumun ayıbıdır” dedi. Büyükşehir Belediyeleri ve nüfusun 100.000’in üzerinde olan her belediyenin kadın konukevi açma zorunluluğu olduğunu ifade eden Karaloğlu, bu durumun isteğe bağlı olmadığı, kanunun bu durumu zorunlu kıldığının üzerinde durdu. Antalya’da 100.000’i geçen altı ilçenin olduğuna da değinen Karaloğlu, bu konunun belediyelerin ihtiyari değil mecburi görevi olduğunu vurguladı. Ayrıca Vali Karaloğlu, “Bu toplantıdan sonra hazırlığı olanlar hızlandırsın. Hazırlığı olmayanlarsa bir an önce çalışmalara başlasın. Her 6 ayda bir rapor istiyorum” dedi.

 Antalya’nın bir dünya şehri olduğunu belirten Karaloğlu, “Antalya’yı da Türkiye’yi de bu sorundan kurtarmak zorundayız. Sokak ortasında işlenen kadın cinayetlerine kayıtsız kalamayız. El birliği ve samimiyetle çalışmalı, bu sorunları hep birlikte ortadan kaldırmalıyız. Elbette, biz bu sorunu çözeriz, çözeceğiz. Ancak kadını koruma altına almak yetmez. Bu sorunun sosyal, psikolojik sebeplerine inmek zorundayız. Konuyu enine boyuna inceleyip daha köklü çözümler üretmeliyiz. Tüm kurumlarımız bu konuda derhal gerekli adımları atsın, işe koyulsun” şeklinde konuştu. 

 Halihazırda Antalya’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 3, Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı 1 olmak üzere, 4 kadın konukevi hizmet veriyor. Karaloğlu'nun talimati ile önümüzdeki günlerde Alanya'da çalışmalar başlayacak ve kadın konukevi kısa süre içerisinde hizmete sunulacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki