Antalya’da, her yıl benzer görüntülere sahne olan YKS’da bu yılda manzara değişmedi. Saat 10.00’da kapatılan kapılara yetişmeye çalışan öğrenciler maratoncuları aratmazken, saniyeler kala içeri girenleri veliler alkışladı. Bir öğrenci koşarak geldiği kapıda sınavı 3 dakika ile kaçırırken, geçirdiği kaza sonrası bacaklarından ameliyat olan ve bastonla sınav gireceği fakülteye yürüyerek gelen bir kişi 10 dakikayla sınavı kaçırdı. 50 yaşındaki aday, “Bu bacaklarla nasıl koşturacağım. Benim suçum ne?” dedi.

Antalya’da, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) saat 10.15’te başladı. Akdeniz Üniversitesi’ndeki fakültelerde düzenlenen sınavlarda öğrenciler, sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri merkezlerin önüne geldi. Saat 09.00’da kapıların açılmasıyla birlikte sınav salonlarına giriş başlarken, dakikalar ilerledikçe heyecan artmaya başladı. Sınava girecek öğrencilerin üstleri tek tek arandı, Üzerlerinde takı bulunanlar, takılarını çıkarıp yakınlarına verdi.

Kolyesini çöpe attı, görevlinin içi el vermedi

Sınava kolye ile girmeye çalışan bir öğrenci ise, görevlinin uyarısıyla kolyesini çıkardı. Yanında yakını olmadığı için boynundaki kolyeyi çöp bidonuna attığını gören görevli, çöpten aldığı kolyeyi kapı kenarına koydu.

Nefes nefese kaldılar, alkışlarla içeri girdiler

Saatler 09.50’ye geldiği sırada ise her yıl yaşanan manzaralar tekrarlandı. Dakikalar ilerledikçe öğrenciler kapılara koşarak gelmeye başladı. Son dakikalara girildiğinde velilerin alkışlarıyla kapıdan geçen gençlerin nefes nefese kaldığı gözlendi.

“Anahtarı buldum, kafaya takmasın”

Araç anahtarını kaybedip tekrar bulan bir veli ise, kapıya gelip öğrencisine bulduğunu söylemek istedi. Görevlilerin müsaade etmemesi üzerine, ‘Şimdi o kafaya takar. O yüzden bulduğumu söylemek istemiştim” dedi.

Birisi koşarak, birisi koşamadığı için yetişemedi

Konyaaltı Muhtarlar Derneği başkanını seçti Konyaaltı Muhtarlar Derneği başkanını seçti

Edebiyat Fakültesinde saat 10.00 itibariyle kapının kapatılmasının ardından ise sınavı 3 dakika ile kaçıran bir genç büyük üzüntü yaşadı, yüzünü kapattı. Kapıyı eliyle yoklayan genç, sınava geç kaldığını anlayınca ailesiyle birlikte geri döndü.

Geçirdiği trafik kazası sonrası bacaklarından ameliyat olan Gökhan Tamas (50) ise sınavı 10 dakika ile kaçırdı. Bacaklarında bandaj ve medikal bastonla fakültenin önündeki bankta oturan Tamas, ünivrsite içerisindeki trafikten dolayı sınavı kaçırdığını söyledi. Gökhan Tamas, şunları söyledi, “Üniversiteye girdikten sonra kitlendim burada. Arabayı bırakıp bu bacaklarla nasıl koşturacağım. Çok ağır ölümcül bir kaza geçirmiştim. Tabiri caizse öldüm tekrar geri geldim. Benim burada suçum ne? Kazada da ben haklıydım. 2018 yılında da sınava girip kazanmıştım. 2019’da kaza geçirdim. Hayatımı yeniden kurmak için sınava girmek istedim ama giremedim. Araç sürerken bana saldıranlar da oldu. Burası panayır alanı olmuş, araç koyacak yer bulamadım.”

Kaynak: iha