Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğünün, su güvenliği SCADA’sı üzerinden yapılacak merkezi uzaktan izleme ile 7/24 izlenen içme suyu depoları sayesinde vatandaşlar suyu güvenle tüketmeye devam ediyor.

Teknolojiyi yakından takip eden MESKİ’nin yeni projesi sayesinde; dağınık lokasyonlarda bulunan 150 adet içme suyu deposuna 900 adet IR bullet dijital kamera, 150 adet haberleşme panosu, hareket sensörleri, alarm sistemleri, sesli anons sistemi, led aydınlatmalar, yangın sensörleri, kapı switch ve kart okuma sistemleri kuruluyor. MESKİ’nin yeni içme suyu depoları da merkezi uzaktan izleme tesisine entegre edilebiliyor. Depolar, merkezi uzaktan izleme tesisindeki yazılım ve ekranlar sayesinde, MESKİ personelleri tarafından anlık izleniyor.

İçme suyu depolarına yapılabilecek izinsiz girişler ve saldırıların önüne geçiliyor

Mide balonu operasyonunda ölen gençle ilgili yeni gelişme: Doktora adli kontrol, sekreteri tutuklandı Mide balonu operasyonunda ölen gençle ilgili yeni gelişme: Doktora adli kontrol, sekreteri tutuklandı

MESKİ içme suyu depolarına yapılacak olası izinsiz girişler, saldırılar ya da yangın gibi tehlikeli durumların anlık olarak izlenmesiyle, gerekli müdahaleler anında yapılıyor. Depolardaki hareket sensörleri sayesinde izinsiz girişlerde alarm hemen devreye girerek, kameralar olayın fotoğraflarını çekerek kayıt altına alıyor. Anons sistemi, tesisten uzaklaşılmasını bildiriyor ve uzaktan izleme merkezindeki personel tarafından sesli anons sistemi ile gerekli uyarılar yapılıyor. Müdahalenin devam etmesi durumunda ise en yakın ekiplere bildirim yapılarak, güvenlik sağlanıyor. MESKİ ayrıca, iş kapsamında tel çiti olmayan ve kötü durumda olan tesislerin de panel çitlerini yaparak, güvenliğini artırdı.

“Olası müdahalelere anında önlem alınmaktadır”

MESKİ Ticaret İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı Güvenlik ve Temizlik Hizmetleri Şube Müdürü Ahmet Barlas, “Tesislerimizdeki kamera, hareket sensörleri ve sesli ikaz sistemleriyle olası izinsiz tüm girişimler anında güvenlik SCADA Merkezimize iletilmektedir. Su güvenliği SCADA ekibimiz, tüm alarmları izleyerek anında müdahale etmektedir” ifadelerini kullandı.

MESKİ Satın Alma Şube Müdürü Gökmen Ataş ise “MESKİ su güvenliği SCADA’sı ile Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar dağınık lokasyonlarda bulunan ve ulaşılması hemen mümkün olmayan 150 adet su deposu ve tesislerimize kurmuş olduğumuz kameralar, hareket sensörleri ve sesli ikaz sistemleriyle tesislerimizin güvenliği sağlanmaktadır. Ayrıca, güvenlik SCADA ekranlarımızdan ekiplerimizce 7/24 izleme yapılarak, olası müdahalelere anında önlem alınmaktadır” dedi.

Kaynak: iha